Videoovervågning - Stor løsning

Denne løsning er en komplet overvågningspakke .

Pakken består af i alt 10 kameraer - tre udendørs og syv indendørs box kameraer. Løsningen indeholder desuden, monitor og optagerenhed .

Optagerenhed og harddisk

JCDs løsning kan indstilles til at optage konstant, og de ældste optagelser vil løbende blive overspillet. Optagerenheden har - i denne løsning - en 1 TB harddisk, hvilket betyder at du kan optage konstant i ca. 14. dage - i god kvalitet.

Alternativt kan vi indstille systemet til kun at optage, når der registreres bevægelse foran kame-raerne. På den måde spares plads på harddisken, og du kan nemt og enkelt finde en specifik optagelse frem. Optagelserne kan - som lovgivningen tillader - gemmes i en måned.

Den digitale harddisk/optagerenhed tilkobles ti kameraer, og viser billeder fra dem alle - samtidigt med nye optagelser, fra de kameraer, der er aktivitet foran.

Optag i god kvalitet
– og find hurtigt frem til det øjeblik hvor uheldet er ude

En harddisk-løsning har bl.a. den fordel at den optager i væsentligt bedre kvalitet end en tradi-tionel videoløsning. Med harddisk-løsningen har du derudover mulighed for, at søge på specifikke tidspunkter, hvilket gør det let og hurtigt at finde ønskede optagelser frem.

Se dine optagelser – uanset hvor du er

Med indbygget netværkskort kan du – via internettet - se hvad der sker på stedet – uanset hvor du befinder dig i verden.

Sikkerhed – dag og nat

Kameraerne er “dag/nat” box kameraer og meget lysfølsomme. Optikken er udskiftelig og giver mulighed for både zoom og fokus. De tre udendørs kameraer er beskyttet i specielle vandalsikrede kamerahuse med indbyggede varmelegemer og termostater.

Den bedste løsning skal muligvis opfindes til dig…

Hos JCD er indgangsvinklen enkel. Passer vores færdigudviklede BOX’Z løsning ikke til dit behov, så forbedrer vi løsningen, og skaber det produkt der sikrer dine værdier bedst muligt. Vi bruger vores erfaring og kreativitet, og når altid frem til den bedste løsning – også når din virksomhed ikke passer i boksen.

Løsningen består af:

1 stk. DVR/PC (Digital videooptager)
Standard PC i tower kabinet.

10 kamera-indgange (mulighed for tilkobling af op til 16 kameraer)

3 stk. dag/nat box kamera.
Udendørs kamerahus med varmelegeme samt udskiftelig zoom optik.

7 stk. dag/nat box kamera med udskiftelig zoom optik.

1 stk. atten-kanals 12 V/20 amp strømforsyning til kameraer

1 stk. 19” TFT monitor

10 stk. monterede kabler til kameraerne.
Koax kabel med to ledere til strøm,monteret med BNC stik. Max længde 100 meter.

 

DKR.  |  ekskl. moms

76.600

Klik her for at downloade hele løsningen som PDF

Go back
 

Bliv kontaktet af JCD A/S.
Vi er altid klar ved e-mail og telefon.

Ring 70 12 00 03